pondelok 29. júla 2013

Test olivových olejov v Česku odhalil stopy karcinogénov, aj v bio olejoch!

Pri skúmaní sedemnástich vzoriek olivového oleja dostupného na českom trhu až 15 vzoriek obsahovalo zvyšky pesticídov, v troch prípadoch testy odhalili zakázaný prostriedok DDT. O výsledkoch analýzy časopisu dTest informovala agentúra Mediafax.„Konkrétne išlo o značky Billa naše bio (extra panenský olej) a Basso Organic Extra Virgin Olive Oil for Kids, teda výrobok určený deťom,“ uviedla šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová. DDT podľa nej predstavuje vážnu hrozbu pre zdravie, keďže je rakovinotvorný, ukladá sa v tuku a pečeni a pri kojení prechádza do materského mlieka.

Tretí olej s názvom Borges 100 % Hojiblanca Olive Extra Virgin Olive Oil obsahoval okrem DDT aj ďalšie dva pesticídy. Nápadne vysoké hladiny rakovinotvorných uhľovodíkov obsahoval aj extra panenský olej Bertolli. Prítomnosť týchto látok môže signalizovať priemyslové alebo dopravné znečistenie životného prostredia, prípadne nevhodný spôsob spracovania olív.

„Ak porovnáme zistené hodnoty rizikových látok s európskymi limitmi, musíme konštatovať, že neboli prekročené. Náš test však preukázal, že olivy určené na výrobu extra panenských olejov nie sú až tak starostlivo vybrané,“ vysvetlila Rozová.

Kontrolóri odhalili v siedmich prípadoch nezrovnalosti ešte skôr než poslali vzorky do laboratória. Etikety olejov totiž neuvádzali povinnú informáciu o krajine pôvodu. Z tohto údaju sa musí spotrebiteľ dozvedieť, odkiaľ pochádzajú olivy a miesto, kde ich spracovávateľ lisoval.


Podľa dTestu sa niektorí výrobcovia snažia obísť túto povinnosť a krajinu pôvodu nahrádzajú inými údajmi. „Pokiaľ je vzadu na etikete drobným písmom napísané balené v Taliansku alebo plnené v Taliansku, môže to byť signál, že si za vyššiu cenu odnesiete lacnejší olej napríklad z Grécka, Španielska prípadne severnej Afriky či Stredného východu“, uvádza dTest.

zdroj : pravda.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára