pondelok 17. júna 2013

Dážďovky v domácom kompostéri - pomocníci na nezaplatenie Vermikompostovanie

Kompostérov, teda zariadenia, v ktorých je možné vyrábať biohnojivo, je niekoľko druhov. V jednom z predchádzajúcich článkov sme si predstavili domýcí kompostovania a jeho výhody i nevýhody. Špecifickým typom domáceho kompostovania je ale výroba kompostu vo vermikompostérech za pomoci špeciálnych dážďoviek. Ako kompost vo vermikompostéru vzniká, čo nám jeho výroba prináša a prečo sú vôbec dážďovky v ňom tak dobré? A hlavne - kde tieto dážďovky zoženieme a koľko vôbec stojí?

>>> PREDAJ DOMACEHO CHILLI TU <<<

Čo je to vermikompost

Vermikompost je prírodný substrát, na ktorého výrobe sa podieľajú dážďovky. Je bohatý na minerálne látky, enzýmy (stimulátory rastu) a živiny. Exkrementy dážďoviek majú totiž vyšší obsah auxínových látok, cytokinínov (hormónov mladosti), giberelíny (hormónov stimulujúcich rast) a voľných aminokyselín ako bežný kompost (a samozrejme aj bežná pôda). Vďaka obsahu týchto látok vermikompost podporuje rast rastlín až o 20% viac než bežný kompost.

Výhody vermikompostu :
zlepšuje štruktúru a vývoj koreňového systému rastlín
- obohacuje pôdu o mikroorganizmy
- zlepšuje retenciu pôdy (jej schopnosť zadržiavať vodu)
- podporuje klíčenie, rast a výnos plodiny
- dážďovky pomáhajú zmenšiť objem kompostovaného materiálu 5 - 6 x
- kompostovanie s dážďovkami je 4x rýchlejší, než bez nich
- rastliny sú zdravšie, netrpia chorobami a patogény
- plodiny majú viac vitamínov
- vermikompost nejde rastliny "prehnojiť"

Druhy dážďoviek, ktoré sa hodia do vermikompostéru :

Na účely domáceho kompostovania vo vermikompostérech sa hodí dážďovky hnojové (Eisenia fetida), dážďovky kalifornskej (Eisenia andrei či Eiseniafoetida) alebo tiež európske dážďovky (Dendrobaena veneta). Dážďovky, ktoré nájdete vonku na záhrade, sa ale príliš do vermikompostéru nehodia, pretože sú zvyknuté a iné, oveľa "drsnejšie" podmienky.
Kde dážďovky zohnať a za koľko?

Dážďovky stoja niekoľko desiatok centov, v závislosti od druhu, ktorý sme si vybrali. Dajú sa zohnať u špecializovaných predajcov, chovateľov, v rybárskych potrebách a v posledných rokoch tiež prostredníctvom e-shopov, ktoré vám dážďovky pošlú poštou.


Ako dážďovky do vermikompostéru nasťahujeme :

Najdôležitejšími súčasťami pri kompostovaní pomocou dážďoviek je samozrejme samotný vermikompostér a dážďovky. Ak máme tieto dve základné zložky, je veľmi dôležité pripraviť dážďovkám tiež základnú podstielku, na ktorú budeme následne pridávať domáce bioodpad.
Než ale do vermikompostéru dážďovky nasťahujeme, ako základ podstielky môžeme použiť pôdu, rašelinu, kokosovú drť, trávu, lístie, čiastočne tiež treba natrhaný a navlhčený novinový papier.


Dážďovky a ich zabývanie vo vermikompostéry :

Ako na každom zvierati, aj na dážďovkách sa ale cestovanie smerom k vám domov môže prejaviť. Je to ale bežné. Nie je preto potrebné sa ľakať, že sú dážďovky po rozbalení krabice mdlé, na vine býva stres. Kvôli tomu a tiež dehydratácii môžu stratiť až 10 percent svojej váhy. Veľmi rýchlo sa však zotavujú a vo vašom kompostu sa zabýva rýchlo. Proces obývaní môžeme ešte urýchliť tým, že na dážďovky posvietime. Nemajú totiž radi svetlo, a preto v komposte zmizne rýchlejšie.


Vhodné prostredie pre dážďovky :

Dážďovky k svojmu spokojnému životu vo vermikompostéru potrebujú vlhko a tmu. Dážďovky síce patrí medzi veľa odolné živočíchy a prežijú v teplotnom rozmedzí 7 - 33 ° C, ideálne pre kompostovanie je pre ne ale teplota 19 - 22 ° C.
Vlhkosť by sa mala pohybovať medzi 78 a 82%. To spoznáme jednoducho tak, že keď vezmeme do ruky trochu kompostu a stlačíme ju, musí byť kompost vlhký, ale na druhú stranu z neho nesmie tiecť voda. Substrát by mal byť na dotyk aj príjemne teplý. Ak sa rozhodnete mať vermikompostér na balkóne, z týchto dôvodov je pri extrémnom počasí (zima alebo naopak prílišná horúčavy) dobré premiestniť ho napríklad na chodbu alebo do kuchyne.


Dážďovky zjedia kuchynský odpad aj novinový papier

Po zabývaní sa budú dážďovky živiť našim domácim bioodpadom. Ako potrava sú pre nich vhodné prakticky všetky šupky, zvyšky ovocia a zeleniny, rôzne rastliny. Chutia im ovsené vločky, strukoviny, zvyšky chleba alebo napríklad tiež vylúhované čajové vrecúška.
Bez starostí môžeme dážďovkám naložiť tiež treba hobliny alebo posekanú trávu. Dážďovky si pochutnajú na papierových obrúskoch, kartónu alebo lepenke. Nie je zlé papierové výrobky ale predtým Porosity vodou, aby sa mohli lepšie rozkladať.


Pozor na citrusy, mäso a mliečne výrobky

Niekedy sa hovorí aj o kŕmenie dážďoviek kávovou usadeninou alebo potlačeným novinovým papierom. Tieto dva prvky ale môžu v niektorých prípadoch dážďovkám vadiť, takže to chce vyskúšať. Určite ale nie je dobré do vermikompostéru dávať citrusy, mäso, mliečne výrobky a čokoľvek tučného. Vo väčšine prípadoch môžu dážďovky zahubiť alebo predĺžiť dobu rozkladu na veľmi dlhú dobu. Naviac pokus o kompostovaní týchto prvkov býva sprevádzaný nepríjemným hnilobným zápachom.

Čerstvý nie je vždy dobrý

Dobré je ale zabezpečiť, aby vo vermikompostéru boli zvyšky odpadu v dvoch štádiách. Jednu vrstvu by mala tvoriť ľahko nahnívající potrava a nad tým vrstva zvyškov, ktoré ešte nahnívat nezačali. Raz za dva dni odporúčame skontrolovať, či dážďovky stíhajú potravy spracovávať.


Dážďovky sa množia, ale nepremnožia

Keď sa o dážďovky dobre staráme, za tri až štyri mesiace nám vytvorí humus. Ich počet sa počas tej doby môže až zdvojnásobiť. To ale neznamená, že sa musíme báť toho, že sa dážďovky premnožia. Dĺžka ich vývojového cyklu je rádovo v mesiacoch. A ak máte doma vášnivého rybára, iste vašu kompostovacie snahu ocenia. Dážďovky sa totiž samozrejme dajú použiť aj ako návnada na ryby!


>>> PREDAJ DOMACEHO CHILLI TU <<<


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára