streda 11. novembra 2020

Pizza slimáky z lístkového cesta

Jednoduchý overený recept na pizzove slimáky, ktorý si vaše návštevy zamilujú.



Čo potrebujeme : - lístkové cesto
                               - paradajkový pretlak
                               - pizza korenie
                               - 1-2 strúčiky cesnaku
                               - šunku alebo salámu
                               - syr eidam alebo mozarellu
                               - 1 vajce
                               - soľ, korenie 
                               - olivy - nemusíte pridávať


Postup : Rozložíme si klasické kupované lístkové cesto na dosku (nevalkáme), rozotrieme paradajkový pretlak zmiešaný s pizza korením a troškou olivového oleja, pretlakov je v obchodoch veľa druhov a každy chutí inak preto je potrebne ho po zmiešaní s pizza korením ochutnať a pridať soľ, cukor alebo čierne korenie podľa vašej chuti.




Následne začneme na cesto ukladať šunku syr a v mojom prípade aj nasekané olivy, potom začneme cesto z jedného konca  rolovať do rolády a narežeme ho na cca centimetrové plátky, ktoré následne poukladáme na papier na pečenie.



Takto narezané a uložené slimáky ešte potrieme rozmiešaným vajíčkom a dáme do rozohriatej trúby na 200°C  na cca 15-20min, alebo až kým nechytia krásnu zlatú farbu.





utorok 10. novembra 2020

Domáca "diétna saláma" z plastovej flašky

Netradičný recept na domácu salámu ktorej farbu dá červená repa a tvar plastová flaška :)




Čo potrebujeme : - jedno celé kura
                               - dve až tri červené repy
                               - mrkvu 
                               - cibuľu
                               - petržlen
                               - soľ, čierne korenie, červenú mletú papriku
                               - želatínu 20g


Postup : Príprava je veľmi jednoduchá a nenáročná. Najprv dáme variť cleé kura do vody kde pridáme mrkvu cibuľu petržlen a necháme variť na miernom ohni cca 3 hodiny až kým mäso nebude samo odpadávať od kosti. Medzitým ako sa robí vývar si pripravíme štavu z repy (netreba veľa, stači približne pól deci)
Keď už máme vývar hotový tak si mäsko oddelíme od kostí a kože (môžete použiť aj kožu no ja som ju tentokrát vynechal) odmeráme si 0,5l vývaru do ktorého nasypeme 20g želatíny a miešame podľa návodu.



Mäso a vývar zmiešame s čiernym mletým korením červenou mletou paprikou soľou a štavou z červenej repy, všetko rozmixujeme ponorným mixérom až kým nám nevznikne jemná rúžová tekutina ktorá sa dá ľahko prelievať. 


Pripravíme si "formičky" v našom prípade plastové flaše kam si zatial tekutú salámku prelejeme, otvor na vrchu flašky zakryjeme alobalom a dáme na noc do chladničky.
Ráno Vás už bude čakať chutná domáca kuracia saláma. 



Kym je saláma ešte v tekutom stave tak do nej môžete pridať olivy, alebo čilli papričky tak ako som to urobil ja. Teto recept Vám určite odporúčam vyskúšat pre jeho nenáročnost a úžastný finálny výsledok.








utorok 18. februára 2020

Ako zakoreniť vinič

Vinohradník prezradil jednoduchý spôsob, ako zakoreniť vinič, vďaka tejto metóde budete mať sadenice viniča zadarmo!
Toto je najjednoduchší a najlacnejší spôsob ako zakoreniť vinič z odrezkov. Zapamätajte si týchto pár zásad a už nikdy nebudete musieť kupovať sadenice.
Potrebujeme:
odrezky viniča
litrovú nádobu
vodu izbovej teploty
ostrý nôž
vosk
500 ml plastové nádobky
substrát z humusu a záhradnej pôdy (1:1)
Postup:
1. V prvom rade je dôležité vedieť, že príprava vínnej révy je potrebná medzi 20. – 25. februárom.
2. Nalejte trocha vody do pohára, kam budete vkladať odrezky. Voda by mala byť asi do výšky 1 cm. Ak nalejete veľa vody, korene sa vyvinú iba u 10 – 15% vybraných odrezkov. Ak nemôžete neustále sledovať vodu v pohári, na dno položte bavlnenú látku s výškou 1 cm. To vám umožní udržať optimálny stupeň vlhkosti po dobu niekoľkých dní. Je dôležité, aby odrezky nezaschli, takže nesmú ostať bez vody!
3. Takto správne pripravíte odrezky: dolný koniec každej stonky by mal byť odrezaný 1,5 cm pod púčikom. To znamená, že koniec bude vo vode a púčiky nad ňou.
4. Každá stonka by mala mať 2 – 3 puky. Jej horný koniec by mal byť 4 až 5 cm nad hornými púčikmi.
5. Po príprave odrezkov odstráňte spodné púčiky a urobte 3 – 4 plytké pozdĺžne rezy z miesta, kde boli spodné púčiky umiestnené. Z týchto častí stonka vyženie korene.
6. Pripravenú stonku vložte do nádoby s vodou.
7. Podobným spôsobom pripravte toľko odrezkov, koľko potrebujete.
8. Keď máme odrezky takto pripravené a spodné konce namočené vo vode, je nevyhnutné horné konce pokryť voskom. V opačnom prípade bude miera zakorenenia oveľa nižšia.
9. Nádobu s odrezkami dajte na teplé a svetlé miesto (napríklad na parapet na južnú stranu). Počkajte, kým sa objavia korene. Objavujú sa cca 21. – 30. deň po namočení do vody (púčiky sa niekedy začnú vyvíjať skôr).
10. Štvrtým pravidlom je, že odrezky netreba držať v pohári s vodou príliš dlho. Keď už majú korene s dĺžkou asi 5 mm, zasaďte ich do plastových pohárikov. Inak sa dlhé korene začnú lámať a konečný výsledok bude nepriaznivý.
Napríklad táto stonka bola vo vode 45 dní a jej korene sú už príliš dlhé.
11. V každom plastovom poháriku urobte odtokový otvor. Potom ho naplňte substrátom. Uprostred neho urobte dierku, do ktorej vysadíte sadenicu a substrát okolo pevne pritlačte.
12. Po výsadbe odrezky výdatne polejte odstátou vodou, aby vzduchové bubliny v substráte spľasli a substrát priľnul ku koreňom. Prebytočná voda bude odtekať cez odtokový otvor.
13. Piatou zásadou je, že listnaté halúzky, ktoré sa vyvíjajú na odrezkoch, treba priebežne odstraňovať. Ale pozor! Buďte opatrní, aby ste nezlomili bod rastu. Počkajte, kým listy na tejto úrovni nie sú dostatočne veľké a až potom ich odstráňte.
14. Ak už budú odrezky v pohári 1 – 1,5 mesiaca (maximum), mali by ste ich vysadiť do záhrady (počas vývoja v pohári ich nezabudnite pravidelne zalievať). Avšak týždeň pred touto udalosťou musia podstúpiť adaptáciu na vonkajšie prostredie. Prvý deň ich nechajte vonku 60 minút, druhý deň 2 hodiny, tretí deň 3 hodiny…atď. Siedmy deň ich nechajte vonku 7 hodín. Ak nevykonáte tento proces, listy odrezkov vám jednoducho zblednú a vyschnú.
Sadenice treba takto nechať prejsť rastovým procesom, aby boli dostatočne pripravené a odolné. V prvom roku vám potom budú dobre rásť a vydržia aj v chladnejšom počasí. V druhom roku sa už vytvorí silný krík a v krátkom čase sa budete môcť tešiť aj na bohatú úrodu!
Zdroj: retete-usoare.eu