utorok 22. apríla 2014

Čo všetko sa dá pestovať na balkóne ?

V dnešnej dobe je pestovanie vlastnej zeleniny a ovocia čoraz viac oblúbené, no nie všetci majú vlastnú záhradku alebo pozemok, ktorý by si mohli obrábať. Pestovanie na balkóne a za oknom je preto jediná možnosť. Či už máme malý alebo veľký balkón, stačí trocha slniečka a dopestujeme si takmer čokoľvek. :)

                     

Poď k samotným rastlinkám, ktoré si môžme zasadiť, v prvom rade sú to samozrejme bylinky, ktoré môžete mat kludne aj v kuchyni za oknom ide hlavne o rôzne druhy bazalky, mätu, šalviu, rozmarín, petržlen, pažítku, rukolu, materinú dúšku (tymián), oregáno, mladý šenát a podobne.. všetky čo som tu spomenul mám osobne vyskúšané a nesklamali. Bylinky sú v podstate nenáročné, stačí ich len pravidelne zalievať a budú vám robiť radosť po dlhú dobu.

Momentálne je trendom mat na balkóne paradajky, k tým tu mám samostatné články (link pod textom), takže sa nebudem moc rozpisovať a poviem len že určite si vyberte cherry paradajky, najlepšie také ktoré sú priamo určené na balkón a taktiež si treba uvedomiť, že paradajky v kvetináči nemajú toľko živín ako by mali vo voľnej zemi, preto je dobré ich troch prihnojovať nejakým organickým hnojivom. Odtrhnúť si v lete každé ráno čerstvú a voňavú paradajku je super pocit :)

Z tých rastlín čom mám vyskúšané a viem že nesklamú by som vám ešte odporučil jahody, ktoré už môžete dostať predpestované v rôznych závesných kvetináčoch - tým pádom nebudú zaberať miesto pre ďalšie kvetináče a kochlíky.. Cesnak a cibuľa - super trvá síce trošku dlhšie kým z nich máme cibľky aké poznáme z obchodu, ale dá sa to a odporučil by som vám to vyskúšať do jedného kvetináču.
Moje oblúbené chilli papričky, hrášok, rôzne šaláty, zemiaky a mnoho ďalších vecí, ktoré ma teraz nenapadnú, každopádne fantázií sa medze nekladú a je len na vás čo si zasadíte :)Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára