utorok 22. apríla 2014

Čo všetko sa dá pestovať na balkóne ?

V dnešnej dobe je pestovanie vlastnej zeleniny a ovocia čoraz viac oblúbené, no nie všetci majú vlastnú záhradku alebo pozemok, ktorý by si mohli obrábať. Pestovanie na balkóne a za oknom je preto jediná možnosť. Či už máme malý alebo veľký balkón, stačí trocha slniečka a dopestujeme si takmer čokoľvek. :)

                     

Poď k samotným rastlinkám, ktoré si môžme zasadiť, v prvom rade sú to samozrejme bylinky, ktoré môžete mat kludne aj v kuchyni za oknom ide hlavne o rôzne druhy bazalky, mätu, šalviu, rozmarín, petržlen, pažítku, rukolu, materinú dúšku (tymián), oregáno, mladý šenát a podobne.. všetky čo som tu spomenul mám osobne vyskúšané a nesklamali. Bylinky sú v podstate nenáročné, stačí ich len pravidelne zalievať a budú vám robiť radosť po dlhú dobu.

Momentálne je trendom mat na balkóne paradajky, k tým tu mám samostatné články (link pod textom), takže sa nebudem moc rozpisovať a poviem len že určite si vyberte cherry paradajky, najlepšie také ktoré sú priamo určené na balkón a taktiež si treba uvedomiť, že paradajky v kvetináči nemajú toľko živín ako by mali vo voľnej zemi, preto je dobré ich troch prihnojovať nejakým organickým hnojivom. Odtrhnúť si v lete každé ráno čerstvú a voňavú paradajku je super pocit :)

Z tých rastlín čom mám vyskúšané a viem že nesklamú by som vám ešte odporučil jahody, ktoré už môžete dostať predpestované v rôznych závesných kvetináčoch - tým pádom nebudú zaberať miesto pre ďalšie kvetináče a kochlíky.. Cesnak a cibuľa - super trvá síce trošku dlhšie kým z nich máme cibľky aké poznáme z obchodu, ale dá sa to a odporučil by som vám to vyskúšať do jedného kvetináču.
Moje oblúbené chilli papričky, hrášok, rôzne šaláty, zemiaky a mnoho ďalších vecí, ktoré ma teraz nenapadnú, každopádne fantázií sa medze nekladú a je len na vás čo si zasadíte :)



štvrtok 10. apríla 2014

Stavba fóliovníku gude 6x3m

Fóliovník som ešte nikdy nestaval, takže som nevedel čo od toho čakať. Po dlhom hladaní na internete som sa nakoniec rozhodol pre Gude 600cm x 300cm  teda 18m2 má 6 okien na suchý zips a dvere na klasický zips z oboch strán. Podľa recenzií ľudí bol sa dal ľahko rozložiť a zložiť a tepelné vlastnosti boli tiež celkom fajn. Kedže máme záhradu do kopca tak najťahšia práca ma čakala pri
kopaní.

                              

Začínal som v podstate na zelenej lúke

Po niekoľkých dňoch  bola základňa na fóliovník takmer hotová

Ďalšia úloha bola dať terén do roviny.


Fóliovník som kupoval cez internetový obchod a stál ma 155 eur vratane dopravy. Najskôr som myslel, že nebudem mať šancu postaviť ho sám, ale potom som uvidel aká jednoduchá konštrukcia to je a kostru som postavil sám za necelých 30min. netreba k tomu žiadne náradie ani jednu skrutku či maticu. :)







Ďalším krokom bolo vytvorenie vyvýšených záhonov, zvolil som si tri 80cm záhony a dve 30cm uličky,
použil som dosky, ktoré som mal k dispozícii, žiadne som nekupoval, preto to na pohľad nevyzerá extra pekne, ale svoj účel dúfam splnia :)

Na záver by som vám chcel povedať, že ak máte priestor určite investujte do fóliovníka, pri správnej údržbe môže vydržať 5-8 rokov, keď si spočítate koľko paradajok, paprík, uhoriek, šalátov a ďalšej zeleniny vypestujete tak zistíte že sa vám počiatočná investícia niekoľkonásobne vráti. 

Na záver pridávam ešte fotky dokončeného fóliovníka.











utorok 4. marca 2014

Žihlavový výluh na podporu rastu

Hnojivo z buriny? Prečo nie!Hnojivo z buriny? Prečo nie!
Inteligentný záhradkár, ktorý sa nemieni na svojej záhradke otráviť množstvom priemyslových prípravkov, sa často vracia k radám našich babičiek. Práca na záhradke je najlepšou zdravou a užitočnou posilňovňou, i keď i tu platí všetko s mierou. 

Ale nahradzovať prácu množstvom drahých granulí a vodičiek? To zmysel tiež nedáva, veď na ne musíte zarobiť, a ako inak, než prácou. Preto pár tipov na zdravé a veľmi šikovné hnojivo, ktoré je celkom zadarmo a pripravíte ho celkom ľahko. 

Bez dobrého hnojiva rastliny veľmi neporastú, nekvitnú ani neplodia, pretože pôdu časom vyčerpajú. Preto sú tak vďačné za pekne uležaný kompost, ktorý kolobeh uzavrie a vráti im, čo potrebujú. Lenže také hnojivo pôsobí trošku pomaly vylepšiť ním záhon na jar je skvelé, ale v priebehu sezóny by to bolo navyše trošku nekomfortné. Zlaté tekuté hnojivá. A hľa, i tie si môžete pripraviť sami. Opäť z rastlín a napríklad z nepotrebnej buriny. 

Pokiaľ vezmete rastlinu a rozložíte ju, získate všetky potrebné živiny a prvky. Potom ich dáte kvetinke živé. Aké jednoduché. Stačí vhodná nádoba, voda, trocha pokosenej buriny a čas na kvasenie. Okrem klasickej trojice látok dusík, fosfór a draslík bude hnojivo bohaté i na vzácny zinok či železo, ale i na látky podporujúce rast a priaznivo ovplyvňujúce obranyschopnosť proti chorobám. 

Ako sa varí záhradné menu? Rastliny vhoďte do nádoby, ktorá môže byť plastová, drevená, z kameniny, ale nemala by byť kovová, pretože by čoskoro skorodovala. Pokiaľ ich trochu posekáte, bude výluh hotový skôr ale nie je to nutné. Nádobu naplňte z troch štvrtín zeleným materiálom a po okraj zalejte vodou najlepšie mäkkou dažďovou. Ďalšiu prácu už urobí príroda sama - dva až štyri týždne bude výluh kvasiť. Nanajvýš ho môžete občas premiešať. Hotový bude, až prestane peniť a získa tmavú farbu. Rastliny sa z veľkej časti rozpustí a zvyšok klesne na dno bude sa hodit ako mulč. Je pravda, že kvasenie úplne nevonia nádobu preto nedávajte úplne k domu. 

Pokiaľ do zmesi pridáte trochu nehaseného vápna, zápach sa zmierni. Výluhy, ktoré slúžia skôr na podporu zdravia rastlín než ako vydatné hnojivo, môžete pripraviť i bez kvasenia len samotným lúhovaním. Napríklad pokiaľ máte dostatok harmančeku, vložíte sto gramov do litra dažďovej vody a necháte v nej aspoň týždeň výsledok bude univerzálnou ozdravnou kúrou pre záhradu. 

Rastlinné výluhy sú silná káva, pred použitím ich preto výdatne zrieďte. Najlepší pomer pre mesačné hnojenie býva diel hnojiva na deväť dielov vody, u častejšie hnojených mladých sadeníc výluh zrieďte pokojne dvojnásobne. Alebo môžete rastliny hnojiť týždenne výluhom zriedeným až k pomere jedna ku pätdesiatim. Zásady sú rovnaké ako u iných hnojiv rastlinám výživu dávajte počas dažďa či po ňom, za horúceho slnečného počasia radšej nie. Pokiaľ horúčavy trvajú mesiac a dlhšie, samozrejme, pohnojiť musíte, avšak pribudne vám práca s dôkladným zalievaním. 

Hnojivo by nemalo prísť do priameho kontaktu s listami, nechajte ho vpiť do blízkeho okolia rastliny. Ale veľmi nariedený výluh môžete priamo na listy naopak rozprašovať. 

Snáď najvďačnejším základom rastlinného hnojiva je žihľava. Pokiaľ nie ste puntičkári, ich nedostatkom na záhrade asi netrpíte. Ako burina je užitočná! Nielen na čistiaci čaj a krásne vlasy. Žihľavový výluh prospieva zelenine i okrasným rastlinám. Obsahuje veľké množstvo dusíku a vhodný je predovšetkým v období rastu. Pre zeleninu, zvlášť ľuľkovitú, je užitočný i výluh z kostihoja. Obsahuje dostatok draslíka, je účinný ale zároveň mierny a pri 'výrobe' ani príliš nezapácha. Zeleninu však môže posilňovať aj zelenina keď na výluh použijete odpadové listy z kapusty, červenej repy, rajčín. A je tu ešte púpava - prospieva najviace ovocným drevinám a podporuje kvalitnú úrodu. Ostatne kvalitné výživné hnojivo poskytne v podstate akákoľvek burina, len by nemal obsahovať už zrelé semená. 

zdroj : http://lepsiebyvanie.centrum.sk/

Prírodné postreky proti voškám

Proti voškám prírodnými prostriedkami

vpškyVošky sú nepriateľom záhradkára, aj keď pohľad na ne môže byť dvojaký. Vošky sajú šťavu z listov a spracovávajú z nej bielkoviny. Cukry spracovať nevedia, preto ich vylučujú na zadočku. Táto medovica je potravou pre včely a mravce, ktoré si svoje kolónie vošiek pestujú a chránia pred prirodzenými nepriateľmi, napríklad lienkami. Vošiek je viac druhov, asi toľko, ako druhov rastlín a stromov, ktoré napádajú. Neselektívny výber postrekov na hmyz dokáže zahubiť nie len vošky, ale aj lienky, ktorých vývoj je dlhší, a preto máme občas problém s premnožením vošiek. Ako proti nim zakročiť prírodnými prostriedkami?
lienkaProblémom nie sú samotné vošky, aj keď dokážu zdecimovať rastlinu, ale to, že medovica vylučovaná na konárikoch a listoch je zarastaná hubovitou čerňou a tak sú šírené po rastlinách infekcie. Napadnuté sú najčastejšie mladé konce konárov, preto je účinné ich ostrihať a spáliť. Proti mravcom, ktoré si “pasú” svoje vošky a chránia ich aj tak, že napádajú larvy lienok, sa môžete brániť nalepením lepových pásov na kmeň stromu, čím zabránite mravcom v pohybe po strome.
Avšak toto nie je jediný spôsob boja proti voškám, ak nechceme používať chémiu, teda postreky jedovatými látkami. Okrem výluhu zo žihľavy môžeme použiť aj ďalšie prírodné prostriedky.

Tabak proti voškám

Vhodný postrek si môžeme pripraviť vylúhovaním (uvarením) tabaku (alebo cigary) vo vode. Použite radšej nejaký starý kastról alebo prázdnu plechovku a nerobte to radšej v kuchyni. Ideálne je ak máte na záhrade kempingový varič na propán-bután. Keď vznikne tmavý odvar, prefiltrujte ho cez gázu alebo netkanú bielu textíliu a pridajte doň zmáčalo. Stačí trochu mazľavého mydla alebo aj jar na riad. Stačí pár kvapiek. Úlohou zmáčadla je zmeniť povrchové napätie vody a tým zabezpečiť, aby voda na listoch netvorila kvapky a nestekala hneď dole z listov. Zlepší to účinnosť postreku. Týmto roztokom pomocou ručného mechanického rozprašovača (napríklad prázdneho z kuchyne či z kúpeľne po využívaní drogériového prípravku) postriekajte spodnú časť listov. Tabak je jed a hmyz dýcha celým povrchom tela.

Proti voškám cesnakom

cesnakHovorí sa, že kto je cibuľu, k tomu nechodí lekár a kto je cesnak, k tomu nechodí nikto. Cesnak má antibakteriálne a fungicídne vlastnosti a svoju špecifickú vôňu, ktorá odpudzuje (aj hmyz). Preto aj proti voškám môžeme z neho pripraviť preventívny roztok. Nasekajte 25 strúčikov cesnaku na malé kúsky a zalejte ich 1 litrom horúcej vody. Po 15 minútach lúhovania všetko prelejte cez sitko alebo gázu. Po vychladnutí postrekovačom raz za dva až tri týždne aplikujte na rastliny, ktoré napádajú vošky.
Výhodou týchto ekologických prostriedkov proti voškám je hlavne to, že nepotrebujú nijakú ochrannú dobu, čo je výhodné najmä pri rastlinách, ktorých plody konzumujeme. Pamätajte však, že najlepšou ochranou aj proti voškám je prevencia, teda vzdušné koruny stromov, dostatočne ďaleko od seba sadené rastliny a nijaká prebytočná vlhkosť. A aj prílišné hnojenie prípravkami s obsahom dusíka pomáha voškám, pretože dusík zmäkčuje rastlinné vlákna.
Prebytočné zásoby aj prírodných postrekov proti voškám skladujte mimo dosahu malých detí a domácich zvierat.

zdroj : http://www.mojazahradka.sk/